Blog

Neden damak tadıma uygun zeytinyağı?

by in Genel 10 Haziran 2020

Başınıza gelmiştir mutlaka. Çok güzel bir zeytinyağı tadarsınız. Soruşturup üreticisine ulaşırsınız. Sipariş verirsiniz. Aynı lezzet kapınıza gelir ve tamam dersiniz. Zeytinyağımı buldum. Sonunda iyi zeytinyağı peşinde koşmaktan kurtuldum. Ertesi sene aynı üreticiye sipariş verirsiniz ama o da ne? Gelen yağın lezzeti bambaşka. Evet iyi bir zeytinyağı. Evet erken hasat ve soğuk sıkım ama… Geçen sene tattığınız o harika lezzet değil. Damak tadınız yadırgıyor bu zeytinyağını.

Beğendiğim lezzete neden ertesi sene ulaşamıyorum?

Zeytinyağında lezzet tutarlılığı dünyada önemli bir sorundur. Özellikle saf zeytinyağında doğal yöntemlerle her sene benzer lezzetleri tutturmak için özel çaba sarf etmek gerekir. Zeytinyağının lezzetini belirleyen en önemli unsur yıl içinde zeytinliğin aldığı güneş ve yağmur miktarıdır. Bu da kontrolü zor bir değişkendir. Bir çok butik üretici aynı zeytinlikten iki sene üst üste benzer lezzet elde edilemediği için lezzet odaklı üretim yapamaz. O sene kendi zeytinliğinden çıkan lezzet ne ise onu size sunar. Bu da seneden seneye lezzet farkları yaşamanıza sebep olur. Herkesin damak tadı farklıdır ve aslında iyi bir zeytinyağı olmasına rağmen siz bu lezzeti damak tadınıza uygun bulmayabilirsiniz. Damak tadınıza uygun zeytinyağını her sene garantiye almak isterseniz birden fazla zeytinliğe sahip butik üreticilere damak tadınızı tarif ederek zeytinyağınızı sıktırabilirsiniz.

Kaç farklı zeytinyağı lezzeti mevcut?

Aslında sonsuz sayıda farklı lezzete sahip zeytinyağı bulmak mümkün. Çünkü zeytinyağının lezzetini belirleyen bir çok değişken var. Zeytinliğin etrafındaki binlerce farklı aromanın her sene zeytinler üzerinde farklı etkileri oluyor. Ancak aroma farkları damağınızın değil burnunuzun algılayabileceği ve konsantre olup özel çaba sarf ederek farkına varabileceğiniz değişkenler. Oysa damağınızla hemen hissedebileceğiniz ve direk damak tadınızı belirleyen değişkenler güçlükle de olsa kontrol edilebiliyor. Uzmanlar genel damak zevklerine hitap eden iki ana zeytinyağı lezzetinden bahsediyor. Vahşi olarak adlandırılan zeytinyağı; meyvemsi aromalara sahip, damakta bıraktığı burukluk ve boğazda yarattığı yakıcılık yoğun. Sakin olarak adlandırılan zeytinyağı ise çiçeksi aromalara sahip, damakta hafif burukluk ve genizde hafif yanma hissi yaratıyor.

Zeytinyağında lezzet tutarlılığı için ne yapmak gerekli?

Zeytinyağında her sene lezzet tutarlılığı için farklı zeytinliklerden hasat yapmak gereklidir. Zeytinyağının lezzeti üzerindeki etkisini bildiğiniz değişkenleri gözeterek her sene farklı zeytinliklerden hasat yaparak damak tadının yadırgamayacağı ve Vahşi veya Sakin olarak adlandırılan temel zeytinyağı lezzetlerini garanti altına almak mümkündür. Özellikle bazı toprak türleri, zeytinliğin konumu, aldığı yağmur miktarı ve güneşli gün sayısı dikkate alınarak seçilen zeytinliklerden hasat yaparak elde edeceğiniz zeytinyağının lezzeti üzerindeki kontrolünüzü artırabilirsiniz.