Blog

En iyi zeytinyağı Türkiye’de hangisi?

by in Genel 10 Haziran 2020

İyi zeytinyağı lezzet tutarlılığı olan zeytinyağıdır.

En iyi zeytinyağının tanımı kişiden kişiye değişir. Çünkü kişisel lezzet algılarımız farklıdır ve aynı kişide bile farklı zamanlarda değişebilir.

Yaptığımız sayısız tadım atölyelerinde gördük ki tüketiciler için en önemli konu lezzet tutarlılığı. Evet herkes en lezzetli zeytinyağlarının butik üreticiler tarafından üretildiği konusunda hemfikir. Ancak bu gerçek başka bir sorunu beraberinde getiriyor. Butik üreticilerin çoğu bir zeytinliğe sahip ve her sene o zeytinlikten hasat yapıyorlar. Ama iki sene üst üste aynı zeytinlikten aynı lezzeti elde etmek neredeyse imkansız. Atmosferik koşullar, zeytinliğin yıl boyu aldığı güneş, yağmur miktarı vs. hepsi elde edilen zeytinyağının tadını değiştiriyor. O butik üretici lezzet odaklı üretim yapsa bile üst üste iki yıl benzer lezzeti üretmesi imkansız. Bunu yapabilmek için hem lezzet odaklı üretim yapmak lazım. Hem de farklı zeytinliklerden hasat yapmak gerekli.

İyi zeytinyağının farklı lezzetleri için bir rehber oluşturduk

İyi zeytinyağı hakkında en güncel bilgilere ulaşmak isterseniz sizin için bir İyi Zeytinyağı Rehberi hazırladık. İyi Zeytinyağı Rehberini ücretsiz indirmek için burayı tıklayabilirsiniz.

İyi zeytinyağı için lezzet tutarlılığını nasıl garantiye alıyoruz?

Her sene farklı zeytinliklerden hasat yapıyoruz. Bu seyede o yılın en kaliteli zeytinliklerine ulaşma esnekliğine sahip oluyoruz. Hasat zamanını çok hassas belirliyoruz. Hem erken hasat hem soğuk sıkım üretimle lezzet odaklı bir süreci yönetebiliyoruz. Yaygın tüketici beğenilerini araştırarak herkese hitap edebilecek iki temel lezzet belirledik. Her sene bu iki lezzeti referans alarak tüketici beğenilerine hitap eden iyi zeytinyağını benzer lezzetlerde üretebiliyoruz. Bu iki lezzetimizi Vahşi ve Sakin olarak adlandırdık. Tüketiciler için son derece anlaşılabilir ve gerçek ihtiyaçlarıyla direk bağlantı kuran tanımlar. Vahşi ve Sakin lezzetlerinin açılımlarını daha iyi anlayabilmeleri için abonelerimize özel bir lezzet tablosu geliştirdik.