Blog

Susen Zeytin Yağı Faydaları

by in Genel 10 Haziran 2020

KALİTELİ ZEYTİNYAĞI NE DEMEKTİR?

Uluslararası Zeytin Konseyi standartlarına göre zeytinyağı temelde natürel ve doğrudan tüketime uygun olmayan olarak ikiye ayrılır. “Natürel Zeytinyağları” da kendi içinde kalite sıralamasına göre dörde ayrılır;

  • Natürel Sızma     (Serbest yağ asitliği en çok 0,8, peroksit değeri 20’nin altında)
  • Natürel Birinci    (Serbest yağ asitliği en çok 2,0, peroksit değeri 20’nin altında)
  • Natürel İkinci     (Serbest yağ asitliği en çok 3,0)
  • Ham/Rafinajlık   (Serbest yağ asitliği 3,0’ten yüksek ve diğer kimyasal değerlerine de bakılmaz; duyusal olarak da kusurludur.)

            Piyasada nispeten ucuz fiyata satılan zeytinyağları genel olarak Riviera (Ham/Rafinajlık) zeytinyağlarıdır ve sağlık açısından uygun değildirler. Standartlar açısından en kaliteli zeytinyağı Natürel Sızma Soğuk Sıkım (zeytinyağı üretilirken yoğurucudaki zeytin hamurunun sıcaklığının 26oC’ye eşit veya bu dereceden düşük olması) zeytinyağlarıdır.

            Ancak, zeytinyağının özellikle de Naturel Sızma Zeytinyağının sadece “Kimyasal Özellikleri” değil aynı zamanda “Duyusal Özellikleri”nin de uygun olması gerekir. Yani natürel sızma zeytinyağı koku ve tat olarak da kusursuz olmalı ve başta “meyvemsilik” olmak üzere, “acılık”, “yakıcılık” değerleri “0”ın üzerinde olmalıdır ve dalından koparılmış çiğ zeytin gibi kokmalıdır.

SUSEN ZEYTİNYAĞININ ÜRETİMİ VE KALİTESİ

Susen Zeytinyağları; Foça Yeniköy’deki bulunan zeytinliğimizde (tek bahçe) asırlık ağaçlarda yetişen ve yüksek antioksidan içeriği olan zeytinlerden Ekim, Kasım aylarında toplanarak ve aynı gün içerisinde 22 dereceyi geçmeyen sıcaklıkta sıkımı yapılarak üretilmektedir. Üretimini müteakip steril çelik kazanlarda gün ışığı görmeden dinlendirilmektedir.

Susen zeytinyağları; Uluslararası Zeytin Konseyi standartlarında ‘’Natürel Sızma Zeytinyağı’’dır. Serbest yağ asitliği 0,6’nın ve peroksit değeri 20’nin altındadır.

Siz değerli müşterilerimize en kaliteli zeytinyağını sunma arzusunu kendisine hedef edinen Susen Zeytinyağları, aroması ve sağlık minör bileşenleri açısından en üst kaliteyi hedefleyerek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Tebliğ No:2017/26 gereğince üretilmektedir.

Her damlasında sağlık olduğuna inandığımız ve bu kapsamda “Damla Damla Hayat” sloganıyla ürettiğimiz Susen Zeytinyağını denediğinizde; yeşilimsi altın sarı rengi, taze kokusu, dilinizde hafif meyvemsi bir tat ile başlayıp bademsi bir aroma ile eşsiz bir lezzet sunduğunu farkedeceksiniz.

Şimdiden afiyet olsun….